Tulum były kolejnym dawnym miastem Majów, które odwiedziliśmy. Kolejnym, ale nie takim samym jak poprzednie. Jego cechą unikalną jest położenie nad samym brzegiem morza – Tulum było jedynym miastem portowym Majów.
Nazwa „Tulum” oznacza w języku Majów mur – miasto bowiem było otoczone wysokim na 5-8 metrów murem chroniącym miasto przed napastnikami. Jednak jego ówcześni mieszkańcy używali innej nazwy – Zama – co oznacza „wschód Słońca”, ponieważ miasto zwrócone było na wschód. Miasto to przeżywało rozkwit od XIIw. aż do przybycia Hiszpanów w XVI w. Ciekawostką jest to, że Majowie wycięli fragment biegnącej wzdłuż brzegu rafy koralowej aby umożliwić wpływanie statków do Tulum. Tulum było ważnym ośrodkiem ekonomicznym, na środku miasta był duży targ gdzie kupcy oferowali swoje towar, jak i niewolników.
Jak powszechnie wiadomo astronomia u Majów stała na wysokim poziomie. Przykładem jest jedna ze świątyń, gdzie w zależności od tego przez które okno padało światło słoneczne dawało informacje o porze roku.
Inną cechą charakterystyczną było umieszczenie miasta na 12 m klifie. Płw. Jukatan generalnie jest płaski, tak więc takie położenie miasta dawało rzadką możliwość obserwowania odleglejszych punktów.
Jednym z ciekawszych miejsc był budynek władz w którym znajdowały się 2 wejścia – jedno typowe, z którego korzystały ówczesne elity oraz drugie będące małym otworem w otaczającym murze. Otwór ten był wejściem przeznaczonym dla niższych warstw społecznych – wchodząc musieli się skulić i pochylić – to od razu pokazywano im jak mali są wobec majestatu władzy.
Innym ważnym budynkiem w mieście była także świątynia Boga Wiatru (Templo del Dios del Viento), która mimo, że sama jest prostokątna, została zbudowana na okrągłej platformie, co w ówczesnym okresie było nietypowe. Współcześnie jest ona chyba najbardziej charakterystyczną budowlą prezentowaną we wszystkich folderach przedstawiających meksykańskie wybrzeże Morza Karaibskiego.
Spacer po tych pięknych ruinach Majów usytuowanych tuż nad brzegiem turkusowego morza zostanie na długo w naszej pamięci.